Menu

Kdo jsme?

ZvONKOhra

Spolek založený týmem fyzioterapeutů pracujících na klinice dětské hemato-onkologie v Motole. Snažíme se o rozvoj rehabilitace a pohybové aktivity u dětských onkologických pacientů. Pracujeme jak s dětmi v průběhu léčby tak i s dětmi, které již léčbu dokončily. Onemocnění i samotná léčba jsou velmi náročné a přináší s sebou řadu komplikací, které mají dopad na celé tělo a kvalitu života dětí i celé jejich rodiny. Naší snahou je zmírnit negativní důsledky léčby a dlouhodobé hospitalizace a pomoci dětem k návratu do kvalitního aktivního života. Snažíme se také o zvyšování informovanosti odborné i laické veřejnosti v této oblasti.

Co děláme

Webové stránky rehabilitacehrou.cz jsme založili s cílem ukázat nemocným dětem a jejich rodičům možnosti cvičení a pohybové aktivity v nemocničním a domácím prostředí. Stránky nabízejí nápady na pohybové hry, cvičební videa a informace o potřebách pohybu u konkrétních hemato-onkologických diagnóz. Vše je tvořeno hravou formou tak, aby byl pohyb pro děti nejen nutností, ale i zábavou.

Pomocí her, cílených na rozvoj specifických složek pohybu, zvyšujeme motivaci ke cvičení, pomáháme rodičům dětí zapojit se do procesu léčby a vzít tak část odpovědnosti za léčbu do vlastních rukou. Rodiče s dětmi tak získávají možnost trávit společně čas v nemocnici smysluplným způsobem.

Spolu s hrami jsme natočili několik videí s návodem, jak provádět jednoduché, nejčastěji využívané cviky. Tato databáze se v budoucnu rozšíří o další obsah, specifický pro pacienty s různými diagnózami.

Co plánujeme dál

Aktuálně pracujeme na tvorbě průvodce léčbou dětí s leukémií. Leukémie tvoří třetinu všech zhoubných nádorů v dětském věku. Každý rok je v České Republice diagnostikováno více než 60 nových pacientů. Jde tak o velkou skupinu pacientů, které bude průvodce informovat o možnostech fyzioterapie a pohybové aktivity v průběhu a po ukončení léčby. Aby byl průvodce zajímavý nejen pro rodiče, ale i pro menší děti, rádi bychom ho v budoucnu doplnili o tištěnou interaktivní brožurku.

Tím naše plány nekončí. Až bude hotový průvodce pro děti s leukémií, chtěli bychom vytvořit podobného pomocníka pro děti, kteří se léčí s nádory vycházejícími z kostní tkáně (Osteosarkom, Ewingův sarkom). Průvodce bychom chtěli doplnit o cvičební videa, která by děti motivovala ke cvičení. Léčba trvá řadu měsíců a je tak velice těžké udržet si motivaci ke každodennímu cvičení. Přitom je pravidelné cvičení velmi důležitou součástí léčby. Pomocí rehabilitace dochází k opětovnému rozhýbání kloubů operované končetiny, posílení oslabených svalů a k urychlení návratu zpět do aktivního života. Aby bylo cvičení efektivní, je třeba cvičit poctivě a pravidelně. Průvodce, který chceme vytvořit, dětem nejen ukáže, jak správně provádět jednotlivé cviky, ale také je hravou formou ve cvičení podpoří.

Chcete naše projekty podpořit?

Pokud se Vám naše projekty líbí, budeme moc rádi za finanční podporu. Dary vítáme v jakékoliv výši. Přispívat je možné jednorázově či pravidelně, záleží jen na Vás. Každému dárci v případě zájmu poskytneme doklad o daru (darovací smlouvu). Stačí nás kontaktovat přes e-mail rhb.hrou@gmail.com. Pohyb financí spolku můžete sledovat na transparentním účtu.

S humorem jde všechno lépe!
Děkujeme za vaši podporu, díky ní můžeme realizovat další z našich projektů.

Zakladatelé spolu: Prokop Havrda, Barbora Křížová (předsedkyně), Karolína Bořilová a Josef Nejezchleba