Menu

Kdo jsme?

ZvONKOhra

Spolek založený týmem fyzioterapeutů pracujících na klinice dětské hemato-onkologie v Motole. Snažíme se o rozvoj rehabilitace a pohybové aktivity u dětských onkologických pacientů. Pracujeme jak s dětmi v průběhu léčby tak i s dětmi, které již léčbu dokončily. Onemocnění i samotná léčba jsou velmi náročné a přináší s sebou řadu komplikací, které mají dopad na celé tělo a kvalitu života dětí i celé jejich rodiny. Naší snahou je zmírnit negativní důsledky léčby a dlouhodobé hospitalizace a pomoci dětem k návratu do kvalitního aktivního života. Snažíme se také o zvyšování informovanosti odborné i laické veřejnosti v této oblasti.

Co děláme

Webové stránky rehabilitacehrou.cz jsme založili s cílem ukázat nemocným dětem a jejich rodičům možnosti cvičení a pohybové aktivity v nemocničním a domácím prostředí. Stránky nabízejí nápady na pohybové hry, cvičební videa a informace o potřebách pohybu u konkrétních hemato-onkologických diagnóz. Vše je tvořeno hravou formou tak, aby byl pohyb pro děti nejen nutností, ale i zábavou.

Pomocí her, cílených na rozvoj specifických složek pohybu, zvyšujeme motivaci ke cvičení, pomáháme rodičům dětí zapojit se do procesu léčby a vzít tak část odpovědnosti za léčbu do vlastních rukou. Rodiče s dětmi tak získávají možnost trávit společně čas v nemocnici smysluplným způsobem.

Spolu s hrami jsme natočili několik videí s návodem, jak provádět jednoduché, nejčastěji využívané cviky. Tato databáze se v budoucnu rozšíří o další obsah, specifický pro pacienty s různými diagnózami.

Co plánujeme dál

Aktuálně pracujeme na tvorbě cvičebních videí pro dětské pacienty, kteří se léčí s nádory vycházejícími z kostní tkáně (Osteosarkom, Ewingův sarkom). Léčba trvá řadu měsíců a je tak velice těžké udržet si motivaci ke každodennímu cvičení. Přitom je pravidelné cvičení velmi důležitou součástí léčby. Pomocí rehabilitace dochází k opětovnému rozhýbání kloubů operované končetiny, posílení oslabených svalů a k urychlení návratu zpět do aktivního života. Aby bylo cvičení efektivní, je třeba cvičit poctivě a pravidelně. Videa, která chceme vytvořit, dětem nejen ukážou, jak správně jednotlivé cviky provádět, ale také je hravou formou ve cvičení podpoří.

Dále plánujeme vytvořit informační brožuru pro dětské pacienty léčící se s některou z forem Leukémie. Leukémie tvoří třetinu všech zhoubných nádorů v dětském věku. Každý rok je v České Republice diagnostikováno více než 60 nových pacientů. Jde tak o velkou skupinu pacientů, které bude brožura informovat o možnostech fyzioterapie a pohybové aktivity v průběhu a po ukončení léčby.

Chcete naše projekty podpořit?

Pokud se Vám naše projekty líbí, budeme moc rádi za finanční podporu. Dary vítáme v jakékoliv výši. Přispívat je možné jednorázově či pravidelně, záleží jen na Vás. Každému dárci v případě zájmu poskytneme doklad o daru (darovací smlouvu). Stačí nás kontaktovat přes e-mail rhb.hrou@gmail.com. Pohyb financí spolku můžete sledovat na transparentním účtu.

S humorem jde všechno lépe!
Děkujeme za vaši podporu, díky ní můžeme realizovat další z našich projektů.